WIBOR – co to, jaki wpływ ma na kredyt hipoteczny i jakie zagrożenia są związane z jego zmiennością?

  • Piotr Bober
  • 21.08.2021
  • 5 minut

Co znaczy i czym jest WIBOR? 

Inaczej Warsaw Interbank Offer Rate – w dużym uproszczeniu stopa procentowa, która nie jest stała, a po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, wyznaczana jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki działające w Polsce, ustalana w każdy dzień roboczy, o godz. 11:00. Powstał, aby ułatwić regulowanie pożyczek między bankami. 

WIBOR jest podstawą wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych przez polskie banki, w tym także hipotecznych, które najbardziej Was interesują, jeśli czytacie naszego bloga, ale także tych dla przedsiębiorstw, jest też stawką bazową dla obligacji i instrumentów pochodnych.

Jak wpływa na kredyty?

Wskaźnik ten ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytów. W każdym przypadku do wysokości WIBOR doliczana jest marża banku, którą niekiedy można negocjować, a co za tym idzie, obniżyć oprocentowanie kredytu. W efekcie, choć obywatele nie mają wpływu na wartość WIBOR, to znając jego wysokość i wiedząc, jaki wpływ ma na oprocentowanie kredytu, mogą go wykorzystać do wywalczenia w banku korzystniejszych warunków finansowania. Do porównania najkorzystniejszych warunków kredytów pod kątem marży i innych zmiennych oraz do przeliczenia wstępnej kalkulacji zdolności (UWAGA! nie jest to końcowa decyzja kredytowa, którą ostatecznie wydaje bank po wnioskowaniu o uzyskanie finansowania) zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora kredytowego. Jeśli akurat nie czujesz się komfortowo w sprawdzaniu wszystkich ofert kredytów hipotecznych i negocjowaniu warunków, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego. W Nova Capital pomagamy uzyskać finansowanie wymarzonego mieszkania porównując oferty wielu banków całkowicie za darmo. 

Wysokość WIBOR jest o tyle istotna, iż od kilkunastu lat mamy rekordowo niskie stopy procentowe co skutkuje tym, że kredyty, w tym kredyty hipoteczne. Dla kupujących mieszkania to dobrze, dla banków jest to już nieco mniej opłacalne, ponieważ zmniejsza się ich zysk z pożyczania pieniędzy.

Podsumowując oraz upraszczając oprocentowanie kredytu to marża banku + WIBOR i tu powstaje pytanie, czy WIBOR ma wpływ na wysokość raty kredytu, a jeśli tak to w jaki sposób? Wyraźnie widać, że spadające stopy procentowe sprawiają, że całkowite zadłużenie i raty maleją, zarówno w przypadku rat stałych, jak i malejących. Korelacja ma zastosowanie również w odwrotnej sytuacji – jeśli WIBOR wzrośnie, podniesie się również kwota miesięcznej raty oraz całkowity koszt kredytu, co staje się w pewnych sytuacjach niemałym ryzykiem dla posiadających kredyt.

Jakie zagrożenia wynikają ze zmienności WIBOR?

Obserwując wartości WIBOR w ciągu ostatnich kilkunastu lat można stwierdzić, iż jest to bardzo stabilny wskaźnik, który od dłuższego czasu nie ulega zbyt znaczącym wahaniom. Nie oznacza to, że stopy procentowe nie mogą wzrosnąć w następnych okresach. Według specjalistów z obszaru polskich finansów, wartość tego wskaźnika średnio co 20 lub 30 lat ulega znaczącej zmianie. Wiąże się to z dużymi zmianami w gospodarce i finansach kraju, tak, jak to wyglądało podczas przemian ustrojowych w Polsce w latach 80 ubiegłego wieku. Oczywiście zdania ekonomistów są podzielone, ale trzeba brać pod uwagę możliwość zwiększenia się raty kredytu i dobrze planować wysokość finansowania nowej nieruchomości tak, aby w razie zmiany WIBOR na naszą niekorzyść być w stanie spłacać ratę kredytu. Niemniej jednak zakup nieruchomości powodowany jest skutkiem innej decyzji w przypadku każdego z nas, więc nie można powiedzieć, że najlepiej nie brać kredytu i kupić nieruchomość za gotówkę, tym bardziej że w obecnych czasach, przy aktualnym poziomie inflacji i tempie wzrostu cen nieruchomości, nie tylko w większości przypadków nie jest to możliwe, ale może być także nieopłacalne.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeśli planujemy zakup wymarzonego M lub szykujemy się aby zainwestować w nieruchomości, powinniśmy bardzo dobrze się zastanowić na jakie ryzyko nas stać. Przy podjęciu takiej decyzji kluczowa może być pomoc i rada doświadczonych doradców finansowych, pamiętając wszak, że jest to ostatecznie nasza decyzja i musimy dobrze przygotować się do zakupu zarówno małej kawalerki na przedmieściach jak i dużego apartamentu w centrum.

Kalkulator Hipoteczny

*Prosimy wprowadzać wartości liczbowe z użyciem kropki jako separatora dziesiętnego (np. 2.50)

Chcesz dowiedzieć się więcej ?
Zostaw wiadomość poprzez poniższy formularz

    Zobacz podobne artykuły

    Kredyt Hipoteczny – wyjaśnienie i od czego zacząć?

    • Piotr Bober
    • 11.04.2023
    • 6 min

    Zakup pierwszego mieszkania na własność Jedną z ważniejszych życiowych decyzji stanowi zakup pierwszego mieszkania na...

    Home staging – jak sprzedać nieruchomość z zyskiem?

    • Piotr Bober
    • 14.03.2022
    • 10 minut

    Jesteś na etapie wystawiania ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości? Chcesz szybko znaleźć zainteresowanych nabywców i zakończyć...

    Zadatek czy zaliczka? Co lepiej wybrać i jakie znaczenie mają na rynku nieruchomości?

    • Piotr Bober
    • 30.03.2021
    • 10 min czytania

    Zdecydowana większość osób, które kiedyś rozpoczynały poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania lub właśnie są na tym etapie,...

    Najnowsze nieruchomości

    Zobacz więcej
    Wynajem
    Dębniki | Barska | 2pok. | ENG/RU
    Zobacz więcej
    Wynajem
    Płaszów | Ul. Przewóz | 3 POK | ENG
    Zobacz więcej
    Wynajem
    Stańczyka | 55m2 | Garaż | ENG